پایگاه اطلاع‌رسانی «معــاونت تبلیــغ و امور فرهنگــی حــوزه‌های علمیــه» | تبلیغ یکی از اصلی‌ترین و مهمترین ابزارهای دین مبین اسلام است که از دیرباز برای پیشبرد و نشر معارف اسلامی توسط مبلغان دین انجام می‌شد. سیره‌ای که از پیامبران، امام و بزرگان دین سینه به سینه منتقل شده و تا عصر حاضر به ما رسیده است. «حضرت امام خامنه‌ای»
برگزیده‌ها
صفحه اصلی > اخبار 


به مناسبت پنجم ماه جمادی الاولی

میلاد حضرت زینب سلام الله علیها گرامی باد

 

سومین فرزند حضرت فاطمه زهرا علیها السلام در پنجم جمادی الاولی سال پنجم هجرت در مدینه منوره چشم به جهان گشود. این نوزاد كه از هر جهت با شخصیت بزرگ علی علیه السلام سازگار و زینت پدر بود «زینب» نام گرفت...

دوران كودكی
1 ـ مقام وحدانیت 
زینب علیهاالسلام از همان كودكی دارای كمالات معنوی و علمی بود چنان كه امیرمؤمنان را به شگفتی وامی داشت. آن گونه كه ملامحمد تقی، معروف به شهید ثالث، در مجالس المتقین و ابی سعید سبزواری در مصابیح القلوب می نویسند: «حضرت زینب علیهاالسلام همراه با ابوالفضل العباس علیهاالسلام در دوران كودكی، كنار امیرمؤمنان علیه السلام نشسته بودند، حضرت رو به ابوالفضل كرد و گفت: فرزندم بگو یك، او گفت یك. آن گاه از او خواست بگوید دو، ولی ابوالفضل علیه السلام پاسخ داد: پدر! با زبانی كه یك گفته ام دو نمی گویم، (منظورش وحدانیت خدا بود) امام علیه السلام از خوشحالی فرزندش را بوسید. آن گاه زینب علیهاالسلام پرسید: پدر! ما را دوست داری!، فرمود: چگونه شما را دوست نداشته باشم، شما میوه دل من هستید.
زینب علیهاالسلام عرض كرد: لایجتمع حبّان فی قلب مؤمن حب اللّه و حب الاولاد و ان كان ولابد فالحب لله تعالی و الشفقة للاولاد؛ دو محبت در قلب مؤمن جمع نمی شود [هم] حب خدا و [هم] حب اولاد اگر چاره ای نباشد پس دوستی مخصوص خداست و شفقت و مهربانی برای اولاد.» (1) آری زینب از همان كودكی صاحب علم و كمال بود.

2 ـ ایثار در كودكی 
نمونه دیگر از اسناد تاریخی، حكایت از ایثار حضرت زینب علیهاالسلام در دوران كودكی دارد كه این نیز بیانگر رشد كمال انسانی وی در طفولیت است.
از جمله در ریاحین الشریعة می خوانیم: «روزی علی علیه السلام مهمانی به خانه آورد ولی در منزل غذایی نبود، حضرت از فاطمه علیهاالسلام سؤال كرد: آیا غذایی داریم. ، حضرت فاطمه علیهاالسلام پاسخ داد: فقط یك قرص نان داریم كه برای زینب نگه داشته ام. حضرت زینب علیهاالسلام كه در رختخواب ولی بیدار بود، گفت: مادر نان را برای مهمان ببرید، من صبر می كنم. (2)

3 ـ مهر برادر 
از همان كودكی علاقه ای عجیب به برادرش امام حسین علیه السلام داشت چنان كه زینب كوچك هنگامی كه گریه می كرد، تنها در آغوش برادرش آرام می گرفت. این رفتار فاطمه زهرا علیهاالسلام را شگفت زده كرده بود. به رسول خدا صلی الله علیه و آله عرض كرد:پدر من از چنین رفتاری تعجب می كنم. این گونه محبت بیش از حدّ معمول است. زینب بدون دیدن حسین شكیبایی ندارد و اگر بوی حسین را نشود، جان از تنش بیرون می رود. ،
رسول خدا صلی الله علیه و آله وقتی این حكایت را شنید، آه از سینه بركشید و اشك بر چهره اش روان شد و فرمود: ای نور چشم من این دختر با حسین علیه السلام به سفر كربلا خواهد رفت و رنج ها خواهد دید...» (3)
محبت زینب نسبت به امام حسین علیه السلام البته اختصاص به دورۀ كودكی نداشت چنان كه وقتی ابن عباس به امام حسین علیه السلام گفت: «حال كه خود به این سفر می روی زینب را نبر.» در همان لحظه زینب علیهاالسلام برآشفت و گفت: «ای ابن عباس! می خواهی بین من و حسین جدایی بیاندازی!» (4)


زمان : يکشنبه ٣٠ آذر ١٣٩٩ / شماره خبر : ٤٠٥٠٧٩ / بازدید : 2230

توسط : روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مبلغان | دین‌باوران | هنر آسمانی | محصولات | نرم‌افزارها | ماهنامه
روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیّه