پایگاه اطلاع‌رسانی «معــاونت تبلیــغ و امور فرهنگــی حــوزه‌های علمیــه» | تبلیغ یکی از اصلی‌ترین و مهمترین ابزارهای دین مبین اسلام است که از دیرباز برای پیشبرد و نشر معارف اسلامی توسط مبلغان دین انجام می‌شد. سیره‌ای که از پیامبران، امام و بزرگان دین سینه به سینه منتقل شده و تا عصر حاضر به ما رسیده است. «حضرت امام خامنه‌ای»
برگزیده‌ها
صفحه اصلی > اخبار 


معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه قم

همایش مبلغین اربعین حسینی در مدرسه دارالشفاء

 

همایش مبلغین اربعین حسینی با حضور مبلغین ومبلغات علاقه‌مند به تبلیغ در تاریخ دهم و یازدهم مهر ماه 1398در سالن همایش های دارالشفاء برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی «معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه»، در این همایش از اساتید مطرح و برجسته از جمله آیت الله اعرافی، آیت الله قزوینی، حجج اسلام آقایان نبوی، حامدی، شریفی، نواب و... دعوت به عمل آمده بود.
 
آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه در این جلسه بیان فرمودند:مفاهیمی که در اندیشه شیعی مطرح می شود، اقسامی دارد گاهی رنگ مذهبی و گاهی مفهومی است که علی رغم این که در اندیشه اهل بیت علیهم السلام از برجستگی برخوردار است در ادیان دیگر هم است و زیارت از مفاهیم نوع دوم است.
 
ایشان ادامه دادند: اگر چه زیارت در مفاهیم اهل بیت علیهم السلام بسیار برجسته است، ولی با حفظ این نکته وقتی به دایره عام تر نگاه کنیم، می بینیم در ادیان و فِرق دیگر هم هست. بنابراین باید زیارت را از مفاهیمی تلقی کنیم که دارای غنای خاصی در شیعی است.
 
در ادامه افزودند: : اگر از اندیشه شیعی بیرون بیایم، بعضی فِرق هم به زیارت، معتقدند و در دفاع از آن نوشته اند. درطول تاریخ نه تنها قبول دارند، بلکه از زیارت اموات و قبور دفاع می کنند و قبول دارند به جز جریان اقلیتی.
 
درادامه بیان داشتند: از این دایره هم بیرون برویم در ادیان توحیدی و ابراهیمی هم این بحث مطرح است. بنابراین مقوله زیارت در همه دوائر دینی شرقی و غیر توحیدی و غیر ابراهیمی و دایره ادیان توحیدی و ابراهیمی و در اندیشه اهل بیت علیهم السلام پذیرفته شده است.
 
از هر دائره‌ای، وقتی وارد دایره و اندیشه اهل بیت علیهم السلام می شویم از عمق و ژرفای خاصی برخوردار است و حتی زیارت نماد است.
 
آیت الله قزوینی بیان فرمودند: مبلّغ موفق کسی است که با مخالفین و علمای وهابی، مستند و چالشی سخن بگوید.
 
این استاد حوزه و دانشگاه افزود: تجربه نشان داده با وهابیون و فرقی که وصل به اسرائیل، آمریکا و انگلیس هستند، بحث علمی فایده‌ای ندارد، چون مباحث علمی متوجه نمی‌شوند و لااقل در مورد این افراد کارساز نیست.
 
وی بیان کرد: این روزها، شبهاتی در مورد عاشورا و زیارت اربعین زیاد مطرح است؛ اربعین حسینی خصوصیات دارد که از جمله آن موجب تقویت مردم و امت اسلامی، حماسی بود، ظلم ستیزی و مقدس بودن آن است.
 
رئیس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصرعجل الله تعالی فرجه الشریف، با بیان این که اربعین موجب وحدت همه ادیان و فرق است، ادامه داد: زیارت اربعین آن قدر مقدس است که باعث جذب همه بشریت می‌شود.
 
وی بیان داشت: همین عشق به امام حسین علیه السلام بعضی از جوانانی که گرفتار فرقه وهابیت شده‌اند را از انحراف نجات می‌دهد و از آنها رو برمی‌گردانند.
 
آیت الله حسینی قزوینی افزود: از دیگر شبهات در مورد اربعین از سوی محمد بن عبدالوهاب مطرح شده این است که می گویند: راهپیمایی اربعین، از قبیح‌ترین کارهای شیعه است. در ایام شهادت امام حسین علیه السلام مجلس عزا و ماتم راه اندازی می‌کنند. اما جواب که اینها به خودشان دادند این است که محمد بن عبد الوهاب فرزند پدرش نیست، بلکه فرزند شیطان است.
 
این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: یکی دیگر از پاسخ ها؛ عزاداری‌های اهل بیت علیهم السلام برای یکدیگر و عزاداری پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برای عمویشان حضرت حمزه علیه السلام و استمرار آن است.
 
رئیس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصرعجل الله تعالی فرجه الشریف ادامه داد: پاسخ دیگر مسئله عزاداری در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم هم بوده است، این طوری نبود که تازگی داشته باشد و ایشان برای بسیاری از افراد که از دنیا می‌رفتند، مانند مرگ فرزندشان این کار را انجام دادند.
 
حجت الاسلام والمسلمین نبوی معاون محترم تبلیغ و امورفرهنگی حوزه‌های علمیه فرمودند: از مبلغان اربعین درخواست داریم تا در فرصت‌های مناسب و کوتاه، اهمیت زیارت عتبات عالیات را به مردم یادآوری کنند.
 
معاون تبلیغ حوزه های علمیه به برخی روایات وارد شده در زمینه فضیلت زیارت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام اشاره کرد و گفت: همجواری با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، امیرالمؤمنین علیه السلام و فاطمه زهرا سلام الله علیها و همچنین مورد دعای ملائکه الهی قرار گرفتن بخشی از ثواب های این زیارت معنوی است.
 
وی با بیان این که زائران اربعین نباید از ادای حق زیارت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام غفلت کنند بیان داشت: با همه ثواب های بسیاری که برای زیارت حضرت سیدالشهداء علیه السلام وارد شده است، اما برخی از روایات هم تصریح دارند که ثواب زیارت امیرالمؤمنین علیه السلامنسبت به زیارت امام حسین علیه السلام مانند فضیلت و برترین خود وجود مبارک امام علی علیه السلام نسبت به حسین بن علی علیه السلام است و از این رو، شایسته است تا زائران اربعین به این مهم توجه داشته باشند.
 
حجت الاسلام حامدی مدیر سطوح عالی وخارج ، با تأکید بر این که بهترین مکان برای هم افزایی حوزه است، گفت: با این هم افزایی می توان بسیاری از مشکلات عقیدتی مردم را خنثی کرد.
 
مدیر سطوح عالی عالی و دروس خارج حوزه علمیه قم برتشکیلاتی شدن مباحث تبلیغاتی و حمایت از مبلغین تأکید کرد.
 
لازم به ذکر است: امسال به همت کمیته فرهنگی، آموزشی و تبلیغی اربعین حوزه علمیه قم  400 مبلّغ به اربعین اعزام خواهند شد.
 
این مبلغین دو شبانه روز  در مدرسه عالی دارالشفاء، شهرک مهدیه و شهرک پردیسان گردهم آمده و با حضور اساتید و کارشناسنان تبلیغی و علمی در حال گذراندن دوره های آموزشی ، علمی و آشنا شدن با شبهات عقیدتی و اربعینی می باشند.
 
بعد از پایان این دوره مبلغین برتر، برای تبلیغ به اربعین حسینی اعزام و در مناطق مختلف نجف، کربلا و موکب های های بر پا شده در عراق و مرزهای ایران و عراق مستقر خواهند شد و به پاسخ گویی به شبهات و سوالات خواهند پرداخت.
 
حجت الاسلام والمسلمین نواب نماینده مقام معظم رهبری در سازمان حج وزیارت دراین جلسه بیان فرمودند: در روایتی پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلمویژگی هایی برای امام حسین علیه السلام فرمودند از جمله  این که، امام حسین علیه السلام چراغ هدایت است و حتی در سرزمین حج و کربلا نور افشانی کرده و همه مذاهب را دور خود جمع می کند و سایر مذاهب نه تنها در اربعین شرکت می کنند، بلکه سرمایه گذاری برای ساخت موکب و ... برای زائرین و به آنها خدمت می کنند.
 
نماینده مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت افزود: حضرت امام حسین علیه السلام نشانه افتخار دین، علم ایشان نشانه آشکاری برای هدایت و گمراه نشدن ، مصباح هدایت و... است.
 
وی با اشاره به مهمترین رسالت مبلغین که از سوی حوزه بر دوش روحانیت قرار داده شده است و نباید هرگز فراموش کرد، بیان داشت: از جمله رسالت مبلغین، مسئولیت پذیری نسبت به جایگاه حوزه، مردم، بیان درست مبانی دینی و شرعی و راهنمایی کردن است.
 
حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: برای راهنمایی مخاطب هم  لازم است، مواردی را رعایت کرد از جمله مخاطب شناسی، بیان نکات مفید وکوتاه، نیاز شناسی، زمان شناسی، انتخاب درست محتوا و... است.
 
 نماینده مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت اظهار داشت: مبلغی موفق است که مستند سخن بگوید و استناد به خواب و ذوقیات نکند.
 
وی بیان داشت: از جمله نکاتی که لازم است مبلغین توجه کنند، در اختیار گذاشتن تجربیات تبلیغی و ارائه محتوای تبلیغی به سایر مبلغین برای عملکرد بهتر و مؤثر تر است.
 
حجت الاسلام والمسلمین شریفی معاون محترم تبلیغ وامور فرهنگی سطوح عالی وخارج حوزه علمیه قم در این جلسه بیان فرمودند: طلاب دراین حرکت پرخیروبرکت از تبلیغ چهره به چهره در پیاده روی عظیم اربعین وبیان احکام نماز مسافروزیارت غافل نشوند ودر برخورد با فرقه های مختلف باحفظ متانت،مستند صحبت کنند وبه بیان اهداف قیام امام حسین علیه السلام ونهضت عاشوراء بپردازند.

          


زمان : شنبه ١٣ مهر ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٩٤٥٩ / بازدید : 2073

توسط : روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مبلغان | دین‌باوران | هنر آسمانی | محصولات | نرم‌افزارها | ماهنامه
روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیّه