پایگاه اطلاع‌رسانی «معــاونت تبلیــغ و امور فرهنگــی حــوزه‌های علمیــه» | تبلیغ یکی از اصلی‌ترین و مهمترین ابزارهای دین مبین اسلام است که از دیرباز برای پیشبرد و نشر معارف اسلامی توسط مبلغان دین انجام می‌شد. سیره‌ای که از پیامبران، امام و بزرگان دین سینه به سینه منتقل شده و تا عصر حاضر به ما رسیده است. «حضرت امام خامنه‌ای»
برگزیده‌ها
صفحه اصلی > اخبار > آرشیو اخبار 


معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

برگزاری همایش معاونین تبلیغ حوزه های علمیه در استان همدان

 

همایش سراسری «معاونین تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‏‌های علمیه» با حضور معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه، مدیران ستادی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه و معاونین تبلیغ استان های سراسر کشور در همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی «معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه» همایش سراسری «معاونین تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‏‌های علمیه» امروز چهارشنبه 28 خرداد 1398 در شهر همدان برگزار شد؛ این همایش که به همّت معاونت تبلیغ و امور فرهنگی استان همدان برنامه ریزی شده، با حضور حجت الاسلام و المسلمین نبوی؛ معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه، حجت الاسلام و المسلمین شعبانی؛ نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان، حجت الاسلام و المسلمین موسوی اصفهانی مدیر حوزه علمیه استان همدان، مدیران ستادی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه و معاونین تبلیغ استان های سراسر کشور دراردوگاه «ابوذر» همدان برگزار شد.

در ابتدای این همایش و پس از خیرمقدم گویی معاون تبلیغ و امور فرهنگی استان همدان، حجت الاسلام ارتقائی، حجت الاسلام و المسلمین شعبانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان نکاتی پیرامون همایش و عرصه تبلیغ بیان کردند.

ایشان در ابتدا ضمن ارج نهادن فعالیت های تبلیغی مبلّغان دینی در سراسر کشور به ویژه معاونین تبلیغ و امور فرهنگی حوزه در سراسر کشور، به تبیین اهمیّت و جایگاه تبلیغ و ترویج دین در دنیای معاصر پرداختند و بیان کردند: بهترین رنگی که انسان می تواند بر وجود خود بنشاند، رنگ الهی است؛ و رنگ الهی با تبلیغ و ترویج دین به دیگر انسان ها می رسد.

حجت الاسلام شعبانی در ادامه افزودند: خداوند متعال در قرآن کریم دو دستور به پیامبر گرامی اسلام(ص) ابلاغ می‏فرمایند؛ یکی دستور «قم اللیل الا قلیلا» و دیگری دستور «قم فانذر» که دستور اول مقدمه دستور دوم است؛ یعنی انسان اول باید علیه هوای نفس خود قیام کند و سپس به انذار و تبلیغ دین بپردازد و قیام در لیل و تهذیب نفس مقدم بر رساندن پیام الهی به مردم است.

ایشان در پایان ضمن تشکر از حجت الاسلام و المسلمین نبوی؛ معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه برای برگزاری این همایش در استان همدان از وضعیت فعلی حوزه‌های علمیه ابراز خوشحالی کردند و گفتند: امروز به برکت زحماتی که در حوزه علمیه قم کشیده شده است، حرف اسلام به اقصی نقاط جهان اسلام رسیده است. به برکت زحماتی که در عرصه تبلیغ کشیده شده، امروز حوزه علمیه در جایگاه ویژه‌ای قرار گرفته است.

در ادامه این همایش حجت الاسلام و المسلمین نبوی معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه به تبیین موضوعات مربوط به همایش پرداختند و در ابتدا ضمن تشکر از عوامل برگزاری همایش و مسئولان مدیریت حوزه استان همدان، به این نکته اشاره کردند که: در طول تاریخ هیچ گاه جنگ حق و باطل متوقف نشده و در زمان امام زمان علیه السلام هم متوقف نخواهد شد؛ چرا که مشیّت الهی بر این است که موجود مختاری را بیافریند و این موجود مختار می تواند در مسیر حق باشد یا باطل؛ بنابراین باید با تمام تلاش وظایف خود در عرصه تبلیغ دین را پیگیری کرد.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به رویکرد حوزه‌های علمیه در موضوع «تبلیغ دین» بیان کردند: ما در عرصه تبلیغ باید اول جایگاه خود را بشناسیم؛ ما باید بدانیم که کار ما همان ابلاغ است و هدایت بر عهده خداوند است؛ چنانچه خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «انک لا تهدی من احببت ولکن الله یهدی من یشاء»؛ پیامبر اکرم(ص) مبلّغ و پیام رسان است و جز ابلاغ رسالات الهی، چیز دیگری بر عهده او نیست؛ «و ما علی الرسول الا البلاغ»؛ البته خداوند کسانی را هدایت می‌کند که زمینه آن را داشته باشند و هدایت اولیه را خود انجام داده باشند؛ بنابراین بایستی فعالیت های را به سمتی معطوف کنیم که بلاغ مبین در جامعه اتفاق بیفتد؛ بلاغ مبینی که زمینه‌ساز هدایت نهایی خداوند است.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه در پایان، برخی نکات اجرایی در زمینه فعالیت معاونین تبلیغ و امور فرهنگی در استان‌ها را بیان کردند و از حاضرین خواستند با تلاش و کوشش فراوان، در مسیر تحقق اهداف دین، انقلاب اسلامی ایران و تبلیغ دین قدم بردارند.

در پایان مراسم افتتاحیه همایش معاونین تبلیغ و امور فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین موسوی اصفهانی مدیر حوزه علمیه استان همدان به ایراد سخن پرداختند و ضمن تشکر از عوامل برگزار کننده همایش، بیان کردند: در هنگام تبلیغ و ترویج دین و کارهای مدیریتی مربوط به آن، باید متوجه باشیم که از خودمان غافل نشویم به عبارتی دیگر از خودمحوری به خدامحوری برسیم.

ایشان در ادامه افزودند: تبلیغ ما وقتی ارزش پیدا می کند که در درگاه ربوبی، صبغه ربوبی داشته باشد و اگر امروزه می بینیم در برخی جاها عمامه به سر را ترور می کنند، به خاطر این است که از عمامه‌ها می ترسند؛ چرا که ظلم ظالم را عمامه به سرها از کشور ایران اسلامی بیرون کردند.

مدیر حوزه های علمیه استان همدان در پایان ضمن ارائه راهکاری در عرصه تبلیغ دینی گفتند: بایستی نیاز سنجی جمعیت مخاطب در عرصه تبلیغ انجام شود و سرمایه گذاری بر آنچه انفع برای دین است، در دستور برنامه ریزان قرار گیرد.

این همایش برای روزهای 28 و 29 خرداد ماه سال 1398 برنامه ریزی شده و هم اکنون در حال برگزاری است. 


زمان : چهارشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٧٦٣١ / بازدید : 3266

توسط : روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1398/04/10 14:50
0
0
تشکر میکنم.ان شاالله از نیرو های طلبه استفاده بشه در موقعیت های شغلی
کاربر مهمان
1398/04/01 7:58
1
0
چه جمع نورانی ای
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

مبلغان | دین‌باوران | هنر آسمانی | محصولات | نرم‌افزارها | ماهنامه
روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیّه